понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, choć często służą i za ozdobę. Najczęściej takie sztachety PCV buduje się w słonecznych miejscach, w których prędko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Wiele uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które są w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie rozkwitają, jednak chcą tez wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV zdołają być nadzwyczaj smukłe, choć wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot tworzy się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий