среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy plot z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na sztachety z Winylu na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o regularnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV z Radzymina używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na plot z PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztacheta plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z skał wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych układach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий